Sandvik Coromant ställer ut på EMO i september
Med unika produkter och digitala lösningar inom skärande verktyg satsar Sandvik Coromant på att visa besökarna hur de kan optimera sina processer.
Sandvik Coromant tar tillfället i akt på EMO och visar nya digitala lösningar för bearbetningsprocesser och effektiv uppkopplad tillverkning. I samklang med företagets mantra ”Shaping the future together”, kommer fokuset för den 528 m2 stora montern i hall 5 (monter B06) att vara innovationer inom digital bearbetning och Industri 4.0.
Självklart kommer även hårdvara i form av de senaste skärverktygen och verktygsuppsättningsinnovationerna att lyftas fram. Mest framträdande bland de senaste produkterna som går från utvecklingsavdelningen, till att vara kommersiellt tillgänglig, är en revolutionerande lättanvänd lösning för effektiv och pålitlig borrning. Detta banbrytande verktyg med oöverträffad prestanda till låg kostnad, samtidigt som det ger konstant håldiameter med lägre ljudnivå än nuvarande produkt. Borren kommer att lanseras officiellt i montern där besökarna blir först med att få veta mer.
Nya fräsen CoroMill® 390 Lightweight som tagits fram genom additiv tillverkning är inte mindre innovativ. I kombination med Silent Tools™-adaptrar minskar fräsen, tack vare sin lätta konstruktion, vibrationerna vid fräsning med långa överhäng, vilket då ökar stabiliteten och produktiviteten.
På EMO 2019 presenterar Sandvik Coromant unika produkter och nya digitala lösningar och koncept. Nya fräsen CoroMill® 390 Lightweight minskar vibrationerna vid fräsning med långa överhäng. En av höjdpunkterna vid EMO 2019: den uppgraderade programvaran CoroPlus® ToolPath för PrimeTurning™.
Utöver det verktygsuppsättningserbjudande som visas på EMO, möjliggör företagets digitala lösningar en sammanlänkning av design, planering och skärande bearbetning, samt effektiva processanalyser och framsteg. Sandvik Coromants olika digitala bearbetningslösningar, CoroPlus® , kan på flera olika sätt ge en verkstad tillverkningskunskap, vilket resulterar i optimerade processer och faktabaserade beslut om förbättringar. Till exempel kommer lösningen Coromant Capto® DTH Plus, som nu är redo för marknaden, att visas upp. Det är en lösning som möjliggör prediktivt underhåll av Coromant Capto® drivenheter ®.
En av höjdpunkterna i montern kommer att vara den uppgraderade programvaran CoroPlus® ToolPath för PrimeTurning™ – det nyligen lanserade svarvkonceptet för alla riktningar från Sandvik Coromant som inte liknar något annat. Programvaran CoroPlus® ToolPath har skapats för att kunna hjälpa tillverkare som använder PrimeTurning™-teknik så att de kan öka hastigheten på sina operationer och planeringsprocesser. Dessutom kan nu programvaran importera CAD-modeller och skapa 3D-simuleringar med kollisionsdetektering.
I linje med detta helhetsperspektiv kommer Sandvik Coromant även att presentera en ny lösning som gör att sensor-utrustade verktyg, som till exempel lösningen Silent Tools™ Plus, kan skicka data direkt till maskinen. På så sätt kan bearbetningsprocesser övervakas och kontrolleras i realtid.
Ett annat erbjudande från portföljen CoroPlus® är CoroPlus® ToolGuide som besökare i Sandvik Coromants monter kan få testa på själva. Denna utförliga lösning ger precisa verktygsrekommendationer och skärdata baserat på kundspecifikationer som material i arbetsstycket och typ av bearbetning. Den senaste utökningen innehåller en uppdatering med rekommendationer för uppborrningsverktyg och skärdata.
Den senaste utökningen av Sandvik Coromants appsortiment är appen Tool Wear Analyzer. Närhelst en leverantör inte vet orsaken till en oväntad verktygsförslitning kan leverantören helt enkelt använda sin telefon och ta ett kort på förslitningen och jämföra förslitningen med olika slitagetyper i en bildbank. Appen erbjuder även användaren att mäta förslitningen och spara eller dela den med en kollega. Appen fungerar bäst om man sätter fast ett mikroskop på telefonen.
Besökare som kommer till företagets monter på EMO kommer att kunna diskutera alla de innovationer som visas med 50 Sandvik Coromant-specialister från hela världen. För att hitta rätt expert kommer besökarna att få tillgång till två pekskärmar som hjälper dem att hitta rätt. Om man tänker besöka mässan kan man även boka in möten i förväg med experterna genom att fylla i ett formulär som kommer att finnas på Sandvik Coromants webbplats från mitten av juni. Dessutom kommer det internationella serviceteamet på 18 personer att hjälpa utställare före och under EMO med omfattande tjänster inom alla aspekter av maskinutrustning. Teamet kommer att finnas tillgängligt vid Pavilion P35 en vecka innan mässan.
För att man ska kunna utveckla bästa möjliga stöd vid beslut om investeringar tillsammans med sina kunder, anser Sandvik Coromant att nyckeln är samarbete, och Sandvik Coromant samarbetar också med flera olika maskintillverkare. Därför kommer EMO-besökare inte enbart att hitta Sandvik Coromants lösningar i företagets egen monter, utan även i andra maskintillverkares montrar.
-
Dec 16, 2019
Electrolux vinstvarnar
Nyheter Oväntat höga kostnader i Nordamerika.
-
Dec 16, 2019
Hexagons vd säljer halva innehavet
Nyheter "Privatekonomiska skäl".
-
Annons
-
FSP Hudiksvall – redo för stora volymer
FSP är en av Skandinaviens största aktörer inom industrilackering och nu står de 5 300 m2 stora lokalerna i Hudiksvall helt färdiga.
-
Dec 16, 2019
Två affärer till svenska batteritillverkaren
Affärer Avser batterier och prototyper för olika industrifordon och anläggningsmaskiner.
-
Dec 16, 2019
Saab går vidare i ubåtsupphandling
Affärer Den nederländska upphandlingen går nu in i nästa fas. -
Dec 13, 2019
ABBs nya storsatsning i Västerås
Nyheter Nya Robotics Experience Center med över 25 robotar ska inspirera svenska industriföretag och hjälpa dem att utveckla nya teknologier inom robotautomation. Se bilderna från fredagens invigning.
-
Dec 13, 2019
De beställer första flottan av elektrifierade snöskotrar till Swedish Lapland
Play Nu tar även snöskoterbranschen klivet mot elektrifering. Det är inte bara mer hållbart, utan även ett nytt sätt att uppleva naturen, utan avgaser och buller. -
Dec 13, 2019
Volvo utser en Chief Digital Officer
Nyheter Han ska driva fordonsjätten digitala omställning.
-
Bröderna Berggren bygger framgång i Fagersta
På kundlistan finns kunder som Seco Tools, Epiroc och Morgårdshammar och sedan 2005 har de ständigt investerat och byggt ut legoföretaget.
-
Hållande verktyg blir smartare
– Med de uppkopplade hållarna kommer vi att veta hur skärprocessen ser ut och kan kompensera hastigheter och allting för att få det optimalt, säger Roger Cronholm på Schunk.
-
De beställer första flottan av elektrifierade snöskotrar till Swedish Lapland
Nu tar även snöskoterbranschen klivet mot elektrifering. Det är inte bara mer hållbart, utan även ett nytt sätt att uppleva naturen, utan avgaser och buller.
-
Ökad rörlighet och minskat slitage
Yaskawa erbjuder påklädnader för robotarmar.
-
Säkrare byten av coils och minimerade inre ställtider
Nu har AGAB utvecklat efterfrågade mobila lagerställ för enkel, säker och snabb hantering.
-
Hylsa för CoroChuck® 930 maximerar utdragssäkerheten
Ny Sandvik Coromant-hylsa med mekanisk låsning.
-
Rotationsrörelser upp till 7 000 grader
I extremt små utrymmen med twisterband HD.
-
Kan ny design på skärverktyg ge lägre flygpriser om tio år?
Två-tre minuter. Så kort livslängd har skärverktyg vid tillverkning av vissa flygmotordelar. Ny design och teknik kan öka livslängden avsevärt.