Så får du kvinnorna att stanna i industrin
Paneldebatt på Elmia Produktionsmässor. Här har du checklistan!
Många kvinnor söker sig till industrin, men väljer att sluta sin anställning efter några år. Varför?
På lunchseminariet ”Kvinna i industri – hur får vi dig att stanna kvar?” på Elmia Produktionsmässor fick vi svaret i form av en checklista.
Många hade sökt sig till stora scenen för att lyssna på paneldiskussionen om hur man får kvinnor att stanna kvar inom industrin.
Industrivärlden är en mansdominerad värld, men vad är det som gör att det fortfarande är så. Kan det helt enkelt vara ordvalen man använder när man pratar om eller tänker på industrin? Smutsigt. Mörka och tråkiga lokaler. Gubbigt.
– För mig är teknik kreativ problemlösning, säger Elin Östblom på Teknikföretagen.
– Lägg till bra ingångslöner och karriärmöjligheter, säger Vesna Almqvist på Schunk Intec.
Tillsammans med Ulrika Elmersson, SKTC, Kristin Alexandersson, AH Automation, Sofia Wånge, Front Automation och Emma Johannesson, Stenbergs, under ledning av moderator Karin Spjuth, diskuterades frågan om hur företagen ska få kvinnorna att stanna inom industrin.
Alla kvinnorna i panelen arbetar inom industrin och talade varmt om sina respektive branscher. Det viktiga att få fram till övriga kvinnor är att industriarbete inte bara är att man står vid en maskin.
– Som kvinna börjar man kanske lite i underläge när man kommer som ny ung tjej till ett företag, men det funkar, säger Emma Johannesson.
– Men det sporrar att vara underdog till en början.
En enkel checklista till arbetsgivare se ut så här:
• Engagera dig i något lokalt eller regionalt ämne där kvinnor är aktiva.
• Visa att det finns utvecklingsmöjligheter och olika karriärvägar att gå.
• Se till att företaget har personer, mentorer, som stöttar och hjälper till så att man kommer framåt.
• Man ska kunna utvecklas på samma premisser som killarna – det är kompetens och individ som är viktigt, inte vilket kön man tillhör.
• Gör inte någon könsskillnad under samtal – även som kvinna vill man prata om teknik när man är teknikintresserad.
• Ta till vara på den kunskap som tjejerna har och den input som de ger.
• Anpassa företaget för både män och kvinnor, exempelvis skilda omklädningsrum.
-
Feb 15, 2019
Combitech behöver fler konsulter
Nyheter Teknikkonsultföretaget redovisar ett starkt 2018 och flaggar för nyanställningar.
-
Feb 15, 2019
Ovako inviger nytt forsknings- och besökscenter i Hofors
Nyheter Ska främja utvecklingen av framtidens stållösningar.
-
Feb 15, 2019
Ökad försäljning för Saab
Nyheter Efterfrågan på företagets produkter ska ge fortsatt tillväxt.
-
Feb 15, 2019
FlexQube dubblar omsättningen
Nyheter Projektaktiviteten är all time high med rekordmånga förfrågningar. -
Feb 15, 2019
BMW presenterar fyra helt nya X-modeller
Nyheter Det är modellportföljen för BMW M som utvidgas.
-
Feb 15, 2019
Gruvbolaget LKAB redovisar starkt kvartal
Nyheter Förbättrat rörelseresultat trots produktionsbortfall. -
Feb 14, 2019
Sverige måste öka takten för att inte hamna på efterkälken
Nyheter Digitaliseringen har under flera år varit på allas läppar, men hur långt implementeringen kommit varierar från bransch till bransch och även mellan bolag.
-
Svensk industrihistoria firas när Lindab fyller 60
Det började som ett litet plåtföretag på skånska Bjärehalvön.
-
Investeringar för att öka kapaciteten blev ett lyckat drag för Jönköpingsverkstaden
De vågade ta steget med nya maskinlösningar och har även kunnat nyanställa.
-
Luftfarkosten går i serieproduktion
Trots tillbuden är planen att flyga passagerare.
-
Upptäck värmeutveckling i tid
Kameran är perfekt för att övervaka och upptäcka värmeutveckling i exempelvis elskåp, serverrum och lager.
-
Conveyor 22 ökar transportörernas lastkapacitet 2019
Med förbättrad teknik ökar Conveyor 22 nu den tillåtna belastningen på sina elektriska transportörer.
-
Ny EU steg V-motor från Caterpillar blir starkare, snålare och mindre
Pon Power presenterar Caterpillars nya uppgraderade dieselmotor C13B.
-
Externt övervakad pneumatisk säkerhetsventil från Parker Hannifin
För nödstopp och systemfel.
-
Atlas Copco utökar sin WEDA-portfölj med dränkbara pumpar
Genom kompletteringarna blir serien nu heltäckande med pumpar för dränering och slampumpning samt en helt ny serie för slurry applikationer.