Engcons produktnyheter duggar tätt
Engcon presenterar ny serie sorteringsskopor – kommer i specialutvecklad design
Produktnyheterna duggar tätt från den världsledande tiltrotatortillverkaren Engcon. En helt ny serie sorteringsskopor för grävmaskiner i storleken 1,5-33 ton har tagits fram. Skoporna, som får modellnamnet SKB, är framtagna på begäran av den holländska marknaden där efterfrågan av denna typ av skopor är stor.
Till skillnad från en traditionell sorteringsskopa, där skopsidorna kan vara ett hinder när man exempelvis behöver komma in under större asfaltbitar eller annat material, har den nya skopan en speciellt utvecklad form där de klassiska sidoplåtarna är insvängda.
- Förfrågan efter denna typ av skopa kom ursprungligen från vårt team i Holland men vi har även fått förfrågningar från andra marknader. När vi märkte att behovet var så stort bestämde vi oss för att köra igång produktionen direkt, berättar Johan Johansson, konstruktör på Engcon.
Olika skopor för olika behov
Den nya sorteringsskopan tillverkas i åtta storlekar, från 70 liter och 600 mm i bredd upp till 1550 liter och 1500 mm bredd. Skopan, som går att beställa omgående, kompletterar Engcons befintliga modell som lanserades 2016.
- Sorteringsskopan som vi lanserade 2016 har modellen av en planeringsskopa, med ribborna tvärs över skopbotten. Den nya skopan blir lite smalare, djupare och har ribborna i djupled. Det finns två skolor inom detta och vi kan inte säga att någon utesluter den andra. Därför erbjuder vi nu båda typerna för våra kunder. Olika lösningar för olika behov helt enkelt, säger Johan Johansson.
Engcons sorteringsskopor kräver ingen hydraulik och lämpar sig väl för enklare sorteringsarbeten där det exempelvis behövs ett finare material för återfyllning eller annan användning. Skärstål, nedre sidoplåtar och ribbor består av höghållfast slitstål med upp till 500 brinells hårdhet vilket garanterar lång livslängd.
-
Feb 26, 2021
Ett tufft 2020 för specialbilstillverkaren
Nyheter Rejält omsättningsfall.
-
Feb 26, 2021
Konecranes vinner kontrakt med Europas största järnmalmsproducent LKAB
Affärer Ska serva 1600 objekt till gruvjätten. "Gruvorna i norra Sverige ligger isolerat och i svåra vintermiljöer, med temperaturer som ofta kryper under -20 ºC."
-
Annons
-
Håll säkerheten i fokus på arbetsplatsen med Lockout/Tagout-lösning
Få hjälp av erfarna tekniker att skriva och implementera anpassade Lockout/Tagout-procedurer för högre underhållssäkerhet.
-
Feb 26, 2021
Bevego expanderar med nytt centrallager och ny fabrik i Landvetter
Branschnytt Anläggningen i Landvetter inkluderar även ett modernt Steel Servicecenter för att kunna hålla ett brett erbjudande till tillverkande industri.
-
Feb 26, 2021
Mot fossilfritt: Alfa Laval vill lösa energilagringproblematiken
Miljö En utmaning med fossilfria bränslen som exempelvis sol och vind är att de inte alltid producerar energi när behovet är som störst. -
Feb 25, 2021
Svenskarnas "hemester" lyfter Kabe
Nyheter Men fortsatt osäkert med underleverantörernas förmåga till leveranser av insatsmaterial.
-
Feb 25, 2021
Finsk uppfinning eliminerar virus och bakterier från ytor på bara 60 sekunder
Nyheter I framtiden ska offentliga utrymmen kunna hållas öppna under en pandemi. -
Feb 25, 2021
Prestando tar hem rekordorder värd 400 miljoner
Affärer Affären ger långsiktighet och rekrytering behövs.
-
Annons
-
Stålgross först i Sverige med SSAB Multisteel i lagersortimentet
Premiumstålet som klarar flera olika standarder i ett och samma material finns för leverans över hela Sverige inom 2-3 dagar.
-
Nya robotlanseringar från ABB - industriledande cobotportfölj
Öppnar för automation i fler segment och förenklar för förstagångsanvändare.
-
ABB-teknik åkte med till Mars med "Perseverance-Rover"
Ingår i NASA:s Mars Exploration Program.
-
PLAY: Virala danssuccén Jerusalema hos Volvo CE
Fredagsfeeling från Arvika.
-
Nya robotlanseringar från ABB - industriledande cobotportfölj
Öppnar för automation i fler segment och förenklar för förstagångsanvändare.
-
25 förslag för att accelerera de positiva effekterna av AI
Sverige ska vara bäst i världen på att använda digitaliseringens möjligheter.
-
117 egenutvecklade nyheter i DENIOS nya onlinekatalog
Producent med 35 års erfarenhet utvecklar spillskydd.
-
Säkerställer hög skärhastighet och slitstyrka
Ny CVD-belagt skär för bearbetning av stål, från Mitsubishi.
-
Temaveckorna: Svetsproduktivitet i toppklass
Upplev nästa generations svetsning med X5 FastMig.