Bulten får viktigt kontrakt med fordonstillverkare
Bulten tecknar strategiskt viktigt kontrakt med en betydande fordonstillverkare i USA, ett genombrott på den amerikanska marknaden.
Bulten har genom sitt joint venture-bolag Ram-Bul i USA tecknat ett kontrakt för att leverera fästelement till en betydande fordonstillverkare. Det totala årliga värdet uppgår till cirka 5,5 miljoner USD, med leveransvärde motsvarande 5 miljoner USD till Bulten och 0,5 miljoner USD till Ramco. Leveranserna sträcker sig över ett antal år med start och upptrappning under 2018. Fulla volymer förväntas nås 2019/2020.
”Genom affären har vi gjort ett betydande genombrott på den nordamerikanska marknaden och ytterligare stärkt vår position som tillverkare av högkvalitativa fästelement. Vi ser goda möjligheter att fortsätta växa affären och öka vår marknadsandel”, säger Tommy Andersson, VD och koncernchef för Bulten.
Leveranserna beräknas starta under tredje kvartalet 2018 för att successivt öka fram till full kapacitet 2019/2020. Därefter kommer leveranserna sträcka sig över ett antal år kopplade till fordonets livslängd, vilket normalt är mellan 5 till 10 år, med en successiv avtrappning när modellen närmar sig sitt slut. Det fulla årliga värdet förväntas uppgå till cirka 5,5 miljoner USD, varav leveransvärde motsvarande 5 miljoner USD fördelas till Bulten och 0,5 miljoner USD till Ramco, år 2019/2020 för att sedan följa fordonets livslängd och volymkurva.
För ytterligare information, vänligen kontakta:
Tommy Andersson, VD och koncernchef
Kamilla Oresvärd, kommunikationsdirektör
Tel: 031-734 59 00, e-post: kamilla.oresvard@bulten.com
Denna information är sådan information som Bulten AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kommunikationsdirektörs försorg, för offentliggörande den 6 juli 2017 kl.14:00.
Bulten AB (publ) är en av de största leverantörerna av fästelement till den internationella fordonsindustrin. Produkterbjudandet sträcker sig från kundspecifika standardprodukter till kundanpassade specialfästelement och omfattar också teknisk utveckling, line-feeding, logistik-, material- och produktionskunnande. Bulten erbjuder ett Full Service Provider-koncept eller delar därav. Företaget grundades 1873, har cirka 1 300 medarbetare i nio länder och huvudkontor i Göteborg. Aktien (BULTEN) är noterad på Nasdaq Stockholm. Läs mer på www.bulten.se.
-
Feb 25, 2021
Svenskarnas "hemester" lyfter Kabe
Nyheter Men fortsatt osäkert med underleverantörernas förmåga till leveranser av insatsmaterial.
-
Feb 25, 2021
Finsk uppfinning eliminerar virus och bakterier från ytor på bara 60 sekunder
Nyheter I framtiden ska offentliga utrymmen kunna hållas öppna under en pandemi.
-
Annons
-
Håll säkerheten i fokus på arbetsplatsen med Lockout/Tagout-lösning
Få hjälp av erfarna tekniker att skriva och implementera anpassade Lockout/Tagout-procedurer för högre underhållssäkerhet.
-
Feb 25, 2021
Prestando tar hem rekordorder värd 400 miljoner
Affärer Affären ger långsiktighet och rekrytering behövs.
-
Feb 25, 2021
Semcon i nytt forskningsprojekt för säkrare självkörande fordon
Branschnytt Ett förlegat synsätt att tro bilen är färdig när den rullas ut från fabrik. -
Feb 25, 2021
Bufab minskar utsläppen - följer Parisavtalet
Miljö Har undertecknat Science Based Targets-initiativet.
-
Feb 25, 2021
Tidigare LO-ordföranden Thorwaldsson går till SSAB
Branschnytt Ska stärka företagets samhällskontakter i Sverige. -
Feb 25, 2021
KTH gör Sveriges snabbaste superdator
Nyheter Ska användas för tekniska och vetenskapliga beräkningar och simuleringar.
-
Annons
-
Stålgross först i Sverige med SSAB Multisteel i lagersortimentet
Premiumstålet som klarar flera olika standarder i ett och samma material finns för leverans över hela Sverige inom 2-3 dagar.
-
Nya robotlanseringar från ABB - industriledande cobotportfölj
Öppnar för automation i fler segment och förenklar för förstagångsanvändare.
-
ABB-teknik åkte med till Mars med "Perseverance-Rover"
Ingår i NASA:s Mars Exploration Program.
-
PLAY: Virala danssuccén Jerusalema hos Volvo CE
Fredagsfeeling från Arvika.
-
Nya robotlanseringar från ABB - industriledande cobotportfölj
Öppnar för automation i fler segment och förenklar för förstagångsanvändare.
-
25 förslag för att accelerera de positiva effekterna av AI
Sverige ska vara bäst i världen på att använda digitaliseringens möjligheter.
-
117 egenutvecklade nyheter i DENIOS nya onlinekatalog
Producent med 35 års erfarenhet utvecklar spillskydd.
-
Säkerställer hög skärhastighet och slitstyrka
Ny CVD-belagt skär för bearbetning av stål, från Mitsubishi.
-
Temaveckorna: Svetsproduktivitet i toppklass
Upplev nästa generations svetsning med X5 FastMig.