Bolidens andra kvartal: Hög gruvproduktion och starkt kassaflöde
Bolidens andra kvartal präglades av hög gruvproduktion och starkt kassaflöde. Försäljningsintäkterna var 11 554 (9 596) MSEK och rörelseresultatet exklusive omvärdering av processlager ökade till 2 196 (901) MSEK. Fritt kassaflöde uppgick till 2 152 MSEK.
- Ett kvartal med hög gruvproduktion och bra produktion för kopparsmältverken resulterade i ett kassaflöde på över två miljarder kronor. Produktionen i Aitik och Bolidenområdet har utvecklats speciellt positivt. Den starka produktionen kompenserade för underhållsstopp och försämrade marknadsvillkor jämfört med föregående kvartal, sammanfattar Lennart Evrell, vd och koncernchef för Boliden.
Produktionen inom Bolidens gruvor var stabil med undantag för Tara. Vid Aitik var anrikad volym liksom kopparproduktionen rekordhög till följd av höga halter och förbättrad stabilitet. En ovanligt gynnsam malmmix i Bolidenområdet samt höga halter i Kevitsa och Kylylahti bidrog även till resultatet. Garpenberg fortsatte den starka utvecklingen med god stabilitet och hög zinkproduktion.
Vid Rönnskär, Harjavalta och Kokkola genomfördes planerade underhållsstopp under kvartalet. Volymnedgången jämfört med föregående kvartal var dock måttlig till följd av högre volymer på zinksmältverken och minskning av lagervolymer av färdig metall.
Boliden är ett metallföretag med fokus på hållbar utveckling. Våra rötter är nordiska, marknaden global. Kärnkompetensen finns inom prospektering, gruvor, smältverk och metallåtervinning. Boliden har drygt 5500 medarbetare och en omsättning på 40 miljarder kronor. Aktien är noterad på NASDAQ OMX Stockholm, segment Large Cap
-
Apr 16, 2021
EAB i Smålandsstenar satsar på ytterligare verksamhetsgren
Nyheter Vill öka attraktionskraften i bygden och underlätta rekryteringen av arbetskraft.
-
Apr 16, 2021
Alutrade vinstdelar en miljon till medarbetarna och bygger gym
Nyheter – Vinstdelningen stärker teamkänslan, delaktigheten och ökar motivationen, säger delägaren Christer Hagberg.
-
Apr 16, 2021
Christian Berner Tech Trade förvärvar ingenjörsfirma
Nyheter Företaget tillverkar industrispjäll och säljer pumpar.
-
Apr 16, 2021
ABB får order från järnvägsfordonstillverkaren Stadler
Affärer ABBs energilagringssystem möjliggör klimatsmart drift utan diesel även på sträckor som inte elektrifierats ännu. -
Apr 15, 2021
Epiroc-priser uppmärksammar gruvautomation och konvertering från diesel till batteri
Miljö Tre pristagare uppmärksammas.
-
Apr 15, 2021
Arcam varslar 60 i Göteborg
Nyheter General Electric vill flytta verksamheten till Tyskland. -
Apr 15, 2021
Polestar har tagit in miljarder från en grupp investerare
Nyheter Öppnar dörrarna för externa finansiärer.
-
Hannovermässan lyfter viktiga ämnen när industrin ställer om
Coronaanpassad Hannovermässa sparkar igång denna vecka med högaktuella ämnen på programmet.
-
Det här är det mest påtagliga med utvecklingen inom skärande bearbetning
Emma Johannesen, produktionstekniker på Stenbergs i Jönköping utvecklar.
-
PLAY: På Oslo flygplats storsatsas på självkörande snöröjning
Effektivisering och automatisering står högt på agendan hos flygplatsoperatörer världen över. Se filmklippet från Yeti Move.
-
Temaveckorna: Iscar Neologiq
Nya produkter som möter utmaningarna i dagens trender.
-
Temaveckorna: QH System webbshop lanserad
Rengöring har aldrig varit lättare!
-
Temaveckorna: Intelligent produktivitet med kompakt design
De innovativa framåtvända dubbelspindlarna ger betydligt högre produktivitetsnivåer och mycket större tillförlitlighet i massproduktion, särskilt för detaljer till fordonsindustrin.
-
Temaveckorna: Nytt program för hyvling av invändig fyrkant
Horn lanserar.
-
Temaveckorna: Ny svarv från Hyundai-Wia
Ett flertal beställningar redan på väg ut till svenska verkstäder.