Artologik HelpDesk underlättar arbetsflödet på Scania
Småländskt webbaserat system används för daglig ärendehantering inom Scania-koncernen. - Brett användningsområde, säger Ulf Olsson på Scania Industrial Maintenance AB i Södertälje.
Artisan Global Media är ett småländskt företag som utvecklar och säljer Artologik, en serie funktionella informationslösningar som förenklar affärsprocesser för både den privata och den offentliga sektorn.
Artologik HelpDesk är ett supportprogram som ger en praktisk överblick över ärenden och samlar all information på ett ställe. Ärendehanteringssystemet är webbaserat och har funktioner som bland annat FAQ, delegering, kunskapsdatabas och SLA.
– På Scania har vi ett mycket brett användningsområde för Artologik HelpDesk. Vi har över 10 000 användare inom Scaniakoncernen med högt ställda krav på funktion och prestanda, säger Ulf Olsson, som jobbar som IS/IT-koordinator på Scania Industrial Maintenance AB i Södertälje strax utanför Stockholm.
– Det var väldigt enkelt att komma igång och programmet underlättar enormt för oss, ingenting hamnar mellan stolarna. HelpDesk har funktioner som kategoriserar och tar hand om inkommande ärenden”, säger han.
– Vi använder HelpDesk för vår dagliga ärendehantering, som till exempel IT-frågor, tillträdesfrågor till särskilda byggnader, beställningar av prototyper i vår verkstad, mätuppdrag och internbeställningar av arbetskläder.
– Vi är jättenöjda med supporten på Artisan! Vi kan verkligen rekommendera HelpDesk till andra!
-
Apr 15, 2021
Epiroc-priser uppmärksammar gruvautomation och konvertering från diesel till batteri
Miljö Tre pristagare uppmärksammas.
-
Apr 15, 2021
Arcam varslar 60 i Göteborg
Nyheter General Electric vill flytta verksamheten till Tyskland.
-
Apr 15, 2021
Polestar har tagit in miljarder från en grupp investerare
Nyheter Öppnar dörrarna för externa finansiärer.
-
Apr 15, 2021
Omvänd vinstvarning från ABB
Nyheter Första kvartalet bättre än väntat. -
Apr 15, 2021
AQ Group förvärvar
Nyheter Expanderar inom induktiva komponenter.
-
Apr 14, 2021
Stark produktionsökning för råstål i mars
Nyheter Under mars månad ökade svensk råstålsproduktion med 4,2 procent. -
Apr 14, 2021
Polestar 2 utsedd till “Best of the Best” i Red Dot Awards
Nyheter -Som ny spelare på marknaden behöver vi inte förhålla oss till traditioner och historia, säger Polestars designchef om det vinnande konceptet.
-
Hannovermässan lyfter viktiga ämnen när industrin ställer om
Coronaanpassad Hannovermässa sparkar igång denna vecka med högaktuella ämnen på programmet.
-
Det här är det mest påtagliga med utvecklingen inom skärande bearbetning
Emma Johannesen, produktionstekniker på Stenbergs i Jönköping utvecklar.
-
PLAY: På Oslo flygplats storsatsas på självkörande snöröjning
Effektivisering och automatisering står högt på agendan hos flygplatsoperatörer världen över. Se filmklippet från Yeti Move.
-
Temaveckorna: Iscar Neologiq
Nya produkter som möter utmaningarna i dagens trender.
-
Temaveckorna: QH System webbshop lanserad
Rengöring har aldrig varit lättare!
-
Temaveckorna: Intelligent produktivitet med kompakt design
De innovativa framåtvända dubbelspindlarna ger betydligt högre produktivitetsnivåer och mycket större tillförlitlighet i massproduktion, särskilt för detaljer till fordonsindustrin.
-
Temaveckorna: Nytt program för hyvling av invändig fyrkant
Horn lanserar.
-
Temaveckorna: Ny svarv från Hyundai-Wia
Ett flertal beställningar redan på väg ut till svenska verkstäder.