AQ Group investerar över 40 miljoner
Stark tillväxt i de polska dotterbolagen kräver utökade fabriksytor.
AQ utökar produktionsytan i båda sina dotterbolag i Polen.
AQ Wiring Systems STG Sp.z.o.o. i Starogard Gdański i Polen har den 25 september, 2017 tecknat ett avtal med Biznes Park om att köpa en fastighet om totalt 2,2 ha där en ny fabriksbyggnad om 7000 m2 kommer att byggas.
Investeringen har ett värde av 18,2 miljoner PLN (ca 40,6 miljoner SEK). Fastigheten ligger i Linowiec i närheten av Starogard Gdański.
Syftet med en ny fabriksbyggnad är att få en effektivare produktionsyta och organisation än idag samt att stötta en lönsam tillväxt för framtiden. Inflyttning i de nya lokalerna är planerat till december 2018. AQ
Wiring Systems STG började med produktion av kablage 1999 med 700 m2 produktionsyta och har haft en kontinuerlig tillväxt.
AQ Wiring Systems Sp.z.o.o. i Łódź har parallellt tecknat ett tioårigt hyresavtal på en ny fabriksbyggnad som kommer att uppföras i närheten av nuvarande byggnad.
Den nya byggnaden kommer att ha en yta på 12150 m2 med en expansionsmöjlighet på 5500 m2 att jämföras med nuvarande yta på 8820 m2. Byggstart kommer att vara januari 2018 och flytt till den nya byggnaden förväntas börja i november 2018.
AQ Wiring Systems Sp.z o.o startade 1996 med en produktionsyta på 400 m2 och har haft en god tillväxt sedan starten.
-
Jan 22, 2021
Generationsväxling hos Helge Nyberg
Nyheter "Ser fram emot att driva familjeföretaget vidare"
-
Jan 22, 2021
Interroll plockar ny vd från Thyssenkrupp
Nyheter Tar över när nuvarande vd går i pension.
-
Annons
-
Fallstudie: Effektivt underhåll på ett säkert sätt
Tillverkare fick hjälp att implementera Lockout/Tagout, en säkerhetsrutin för processbrytning och låsning vid underhåll.
-
Jan 22, 2021
Nu har de första plåtarna valsats med nya styrsystemet
Branschnytt Lyckat samarbete gav behovsbaserat styrsystem på Outokumpu.
-
Jan 22, 2021
Optimal produktionsprestanda med ny underhållstjänst för robotar
Teknik Tillståndsbaserad underhållstjänst från ABB möjliggör förebyggande underhållsschema för robotar. -
Jan 21, 2021
Indutrade förvärvar Tecno Plast
Nyheter Tysk leverantör av single-use produkter och specialslang.
-
Jan 21, 2021
Väderstad bygger nytt fabrikscenter för 125 miljoner
Nyheter Ska stå klart 2022. -
Jan 21, 2021
Jobro förvärvar verkstadsföretag i Jönköping
Branschnytt Ska tillsammans bli en stark europeisk aktör inom komplexa plåtdetaljer.
-
Att tänka på i samband med uppsägningar
Som arbetsgivare bör man ha arbetsrätten i bakhuvudet. Ofta är det i slutet av en anställning som fel begås.
-
Världens första utsläppsfria fordon för järnvägsunderhåll
ABB och Epiroc är med på Railcares hållbarhetståg.
-
PLAY: Nynas med 90 år på nacken
I veckan avslutades en av Sveriges största rekonstruktioner. Företaget grundat av Axel Ax:son Johnson fick som Sveriges första raffinaderi stor betydelse under andra världskriget och för bilismens framväxt.
-
Optimal produktionsprestanda med ny underhållstjänst för robotar
Tillståndsbaserad underhållstjänst från ABB möjliggör förebyggande underhållsschema för robotar.
-
Bättre glid med norelems nya sortiment av glidlager
Ett nytt sortiment med glidlager för rundbord, med två olika versioner.
-
OMRON lanserar 1S-servoserie med funktioner för rörelsesäkerhet
Nya funktioner skyddar operatörer, maskiner och produkter och ger högre produktivitet.
-
MSQ – Kompakt och lätt vridbord med hög precision
Nya MSQ från SMC är ett lågbyggt vridbord av kuggstångstyp med minskad vikt och större centrumhål för bättre genomföring av slang och kabel.
-
Volvo Penta lanserar ny automatiseringsteknik för att lägga till med båt
Att lägga till kan vara en av de mest stressande och utmanande aspekterna av båtlivet – även för en erfaren kapten. Nu lanseras Assisted Docking System.