Allt i ett hölje
Kännetecknande för de nya kompakta TN temperaturgivarna från ifm electronic är att kontrollövervakning och processanslutningar är integrerade.
Adapter/monteringssatser och Pt100/Pt1000-givare behövs inte längre. Detta möjliggör mycket enklare integrering av givarna i processen. Installationstiden minimeras. Varje beställning minskar installations- och handläggningstider liksom användarens lager. Detta sparar tid och pengar.
Funktionalitet
De nya givarna har integrerade processanslutningar (G 1/2, G 1/4, 1/2 NPT, 1/4 NPT, M18 x 1,5) för ett tryck upp till 400 bar och ett mätområde på 50 ... 150 ° C. Temperaturgivarna har också två kopplingsutgångar eller en kopplingsutgång och en analog utgång (4 ... 20 mA eller 0 ... 10 V). Andra nyheter är enkel hantering via 3-knappshantering samt
2-färgdisplay.
Perfekt överblick
Läsbarheten är också optimerad. Displayen kan växla från "röd" till blinkande "röd/grön" för processvärden. Detta innebär att kopplingstillstånd kan indikeras eller ett oberoende färgfönster kan skapas. Det roterbara givarhuvudet möjliggör exakt avläsning från alla håll. Speciellt för temperaturer upp till 600 ° C, erbjuder ifm electronic TR temperaturutvärderingsenheten för Pt100/Pt1000.
Besök oss gärna på Scanautomatic i monter B07:32.
-
Jan 21, 2021
Tillståndsbaserad underhållstjänst för bedömning av robotar
Teknik Gör det möjligt för robotanvändare att skapa ett förebyggande underhållsschema för robotar.
-
Jan 21, 2021
Indutrade förvärvar Tecno Plast
Nyheter Tysk leverantör av single-use produkter och specialslang.
-
Annons
-
Fallstudie: Effektivt underhåll på ett säkert sätt
Tillverkare fick hjälp att implementera Lockout/Tagout, en säkerhetsrutin för processbrytning och låsning vid underhåll.
-
Jan 21, 2021
Väderstad bygger nytt fabrikscenter för 125 miljoner
Nyheter Ska stå klart 2022.
-
Jan 21, 2021
Jobro förvärvar verkstadsföretag i Jönköping
Branschnytt Ska tillsammans bli en stark europeisk aktör inom komplexa plåtdetaljer. -
Jan 21, 2021
LEAX nye vd utsedd
Nyheter Tillträder den 26 januari.
-
Jan 21, 2021
Sandvik lämnar extrautdelning
Nyheter Fortsatt återhämtning under fjärde kvartalet. -
Jan 21, 2021
Han blir vd för anrika Olofsfors
Nyheter En tungviktare med över 30 års erfarenhet.
-
Att tänka på i samband med uppsägningar
Som arbetsgivare bör man ha arbetsrätten i bakhuvudet. Ofta är det i slutet av en anställning som fel begås.
-
Världens första utsläppsfria fordon för järnvägsunderhåll
ABB och Epiroc är med på Railcares hållbarhetståg.
-
PLAY: Hur stort är koldioxidavtrycket för en elbil?
Elbilstillverkaren Polestar manar till ökad transparens, se filmklippet.
-
Tillståndsbaserad underhållstjänst för bedömning av robotar
Gör det möjligt för robotanvändare att skapa ett förebyggande underhållsschema för robotar.
-
Bättre glid med norelems nya sortiment av glidlager
Ett nytt sortiment med glidlager för rundbord, med två olika versioner.
-
OMRON lanserar 1S-servoserie med funktioner för rörelsesäkerhet
Nya funktioner skyddar operatörer, maskiner och produkter och ger högre produktivitet.
-
MSQ – Kompakt och lätt vridbord med hög precision
Nya MSQ från SMC är ett lågbyggt vridbord av kuggstångstyp med minskad vikt och större centrumhål för bättre genomföring av slang och kabel.
-
Volvo Penta lanserar ny automatiseringsteknik för att lägga till med båt
Att lägga till kan vara en av de mest stressande och utmanande aspekterna av båtlivet – även för en erfaren kapten. Nu lanseras Assisted Docking System.