Minskad omsättning och vinst för Ages
Arbetet med investeringar och rationaliseringar inom verksamheten har fortsatt enligt plan.
Nettoomsättningen för AGES Industri sjönk i första kvartalet till 290 MSEK (311). Resultatet före skatt uppgick till 18 MSEK (24) och resultat efter skatt uppgick till 14 MSEK (19).
"Marknaden totalt inom branschen är utjämnad och ej längre stigande. Vi såg i början av året att vissa områden, bland annat försäljning av komponenter till dieselmotorer, minskade kraftigare än våra kunder förutspådde. Det tillsammans med rationaliseringsinvesteringar, gjorde att vi agerade omgående med varsel i Unnarydsenheten för att anpassa kostnadsnivåerna. Vi följer marknaden på kort och lång sikt och agerar utefter behov. Generellt ser vi att konjunkturen ser något vikande ut under hösten," säger AGES Industris vd Anders Magnusson.
"Arbetet med investeringar och rationaliseringar inom verksamheten har fortsatt enligt plan.
Inom pressgjutningsverksamheten har produktionen i Unnaryd historiskt varit uppdelad med pressgjutning i en fabrik och maskinbearbetning i en fabrik. Vi skapar nu ett rationaliserat flöde för våra högvolymprodukter och flyttar succesivt delar av maskinbearbetningen till samma fabrik som pressgjutningen. De första automatiserade maskinbearbetningscellerna installeras under maj. Som en del i detta, har vi under kvartalet påbörjat en legal integrering av de juridiska enheterna i Unnaryd vilket möjliggör gemensamt affärssystem, administration, rationalisering och ger en tydlighet och enkelhet.
Utbyggnaden av pressgjuteriet i Kulltorp pågår enligt plan och beräknas vara klar under senhösten.
Under perioden har vi beslutat att påbörja investeringar inom ny gjutteknik, rheocasting, som en del i utvecklingen av nya affärsmöjligheter inom hybrid och elektrifiering.
Inom områdena skärande maskinbearbetning, svetsning och montering fokuseras investeringar framför allt i utveckling av kvalitetssystem och processtyrning. Marknadens krav på mycket hög leveransprecision och felfria leveranser är tydliga och kommer så vara framöver. Som en del i det startade vi i februari ett koncerngemensamt program gällande struktur och styrning avseende våra interna processer för att så kostnadseffektivt och snabbt som möjligt bättre kunna fördela och delge mest effektiva arbetssättet i koncernens bolag."
-
Apr 16, 2021
EAB i Smålandsstenar satsar på ytterligare verksamhetsgren
Nyheter Vill öka attraktionskraften i bygden och underlätta rekryteringen av arbetskraft.
-
Apr 16, 2021
Alutrade vinstdelar en miljon till medarbetarna och bygger gym
Nyheter – Vinstdelningen stärker teamkänslan, delaktigheten och ökar motivationen, säger delägaren Christer Hagberg.
-
Apr 16, 2021
Christian Berner Tech Trade förvärvar ingenjörsfirma
Nyheter Företaget tillverkar industrispjäll och säljer pumpar.
-
Apr 16, 2021
ABB får order från järnvägsfordonstillverkaren Stadler
Affärer ABBs energilagringssystem möjliggör klimatsmart drift utan diesel även på sträckor som inte elektrifierats ännu. -
Apr 15, 2021
Epiroc-priser uppmärksammar gruvautomation och konvertering från diesel till batteri
Miljö Tre pristagare uppmärksammas.
-
Apr 15, 2021
Arcam varslar 60 i Göteborg
Nyheter General Electric vill flytta verksamheten till Tyskland. -
Apr 15, 2021
Polestar har tagit in miljarder från en grupp investerare
Nyheter Öppnar dörrarna för externa finansiärer.
-
Hannovermässan lyfter viktiga ämnen när industrin ställer om
Coronaanpassad Hannovermässa sparkar igång denna vecka med högaktuella ämnen på programmet.
-
Det här är det mest påtagliga med utvecklingen inom skärande bearbetning
Emma Johannesen, produktionstekniker på Stenbergs i Jönköping utvecklar.
-
PLAY: På Oslo flygplats storsatsas på självkörande snöröjning
Effektivisering och automatisering står högt på agendan hos flygplatsoperatörer världen över. Se filmklippet från Yeti Move.
-
Temaveckorna: Iscar Neologiq
Nya produkter som möter utmaningarna i dagens trender.
-
Temaveckorna: QH System webbshop lanserad
Rengöring har aldrig varit lättare!
-
Temaveckorna: Intelligent produktivitet med kompakt design
De innovativa framåtvända dubbelspindlarna ger betydligt högre produktivitetsnivåer och mycket större tillförlitlighet i massproduktion, särskilt för detaljer till fordonsindustrin.
-
Temaveckorna: Nytt program för hyvling av invändig fyrkant
Horn lanserar.
-
Temaveckorna: Ny svarv från Hyundai-Wia
Ett flertal beställningar redan på väg ut till svenska verkstäder.