3D-skrivartillverkaren Arcam fortsätter växa
Under första kvartalet var tillväxten 43 % och företaget presenterar idag sin delårsrapport för första kvartalet.
- Nettoomsättningen ökade med 43 % till 159,9 (111,4) Mkr
- Rörelseresultatet ökade till 8,9 (3,8) Mkr
- Nettoresultatet ökade till 8,3 (4,3) Mkr
- Resultat per aktie ökade till 0,40 (0,23) kr
- 14 (9) EBM-system levererades under perioden
- Orderingången uppgick till 6 (10) EBM-system
Fortsatt ökad omsättning
Arcamkoncernen fortsätter att växa och under första kvartalet var tillväxten 43 %. Omsättningen för första kvartalet var 159,9(111,4) Mkr och räknat på rullande tolv månader var omsättningen 624,6 (385,4) Mkr. Rörelseresultatet för kvartalet var 8,9 Mkr och rullande tolv månader är rörelseresultatet 55,3 Mkr. Under kvartalet bokades 6 (10) nya order på EBM-system och pulvertillverkaren AP&C fördubblade orderingången jämfört med samma period 2015.
Vi fortsätter att driva och utveckla vår långsiktiga strategi för att sätta EBM-teknologin i industriell produktion och samtidigt utveckla våra affärer inom metallpulvertillverkning och kontraktstillverkning. Vi gör betydande investeringar för att fortsätta möta våra produktionskunders efterfrågan och stigande förväntningar och krav på EBM-systemens produktivitet och tillförlitlighet.
Affärsläge
Under kvartalet levererades 14 system, huvuddelen till kunder inom implantat och flygindustrin. Efterfrågan på EBM-system styrs framförallt av att flygindustrin nu går mot produktion, men också av tilltagande intresse för additiv tillverkning av ortopediska implantat. Under kvartalet togs 6 nya systemorder och orderboken vid kvartalets slut uppgick till 19 system.
För att möta en snabbt ökande efterfrågan på metallpulver för additiv tillverkning fortsätter vi att bygga ut AP&C´s produktionskapacitet. Under kvartalet fattades beslut om att bygga tre nya reaktorer. AP&C kommer därmed att under 2016 öka kapaciteten från nuvarande cirka 250 till cirka 500 ton metallpulver per år. Under kvartalet tecknade AP&C flera långa leveransavtal på metallpulver för additiv tillverkning.
Kontraktstillverkningen på DiSanto växer efter en svag utveckling i slutet av 2015. Under kvartalet har vi tagit in nya kunder till EBM-delen av kontraktstillverkningen.
Förstärkt organisation
Under kvartalet har vi fortsatt att förstärka vår organisation i hela koncernen. I början av januari tillträdde Alain Dupont som VD för pulvertillverkaren AP&C i Kanada. Alain efterträdde Jacques Mallette som varit VD för AP&C sedan 2011. Jacques fortsätter nu att vara engagerad som styrelseordförande för AP&C. I februari utsågs Tom Barrett till ny VD för kontraktstillverkaren DiSanto i USA. Tom har en bred erfarenhet från olika ledande befattningar inom implantatindustrin och kommer närmast från Symmetry Medical.
Med 19 maskiner i order, en stabil eftermarknad och ett positivt affärsläge är förutsättningarna goda för en fortsatt positiv utveckling under 2016.
Mölndal 21 april 2016
Magnus René, VD och koncernchef
-
Jan 15, 2021
Hexatronic får affärer för 60 miljoner
Affärer Det är flera sjökabelkontrakt för europeiska kunder.
-
Jan 15, 2021
Affärer för miljarder till Hägglunds
Affärer Planerar för rekrytering av hundratals under 2021.
-
Jan 15, 2021
Enerco etablerar sig i Stockholm
Branschnytt Industrisaneringsföretaget anställer nio medarbetare.
-
Jan 15, 2021
Formteknik Verktyg i Anderstorp får ny ägare
Nyheter Tillsammans erbjuder de ett mer komplett erbjudande till kunder över hela Europa. -
Jan 15, 2021
Sandvik förvärvar andel i AI-företag
Nyheter Tillsammans ska de ta lösningar för smart tillverkning till nästa nivå.
-
Jan 15, 2021
"Regeringens beslut saknar tydligt stöd i svensk lagstiftning"
Nyheter Boliden begär rättsprövning av regeringsbeslut. -
Jan 14, 2021
Global leverantör till fordonsindustrin etablerar sig i Sverige
Nyheter Investerar 20 miljoner euro i kompetenscenter och produktionsanläggning och inleder rekrytering redan under första kvartalet 2021.
-
Världens första utsläppsfria fordon för järnvägsunderhåll
ABB och Epiroc är med på Railcares hållbarhetståg.
-
Från en källare i Vänersborg till en global industrigrupp
Det svenska bolaget firar nu 70 år.
-
PLAY: Hur stort är koldioxidavtrycket för en elbil?
Elbilstillverkaren Polestar manar till ökad transparens, se filmklippet.
-
Volvo Penta lanserar ny automatiseringsteknik för att lägga till med båt
Att lägga till kan vara en av de mest stressande och utmanande aspekterna av båtlivet – även för en erfaren kapten. Nu lanseras Assisted Docking System.
-
Ställverk med lägre miljöpåverkan
En nyhet i ABB:s portfölj av hållbara ställverk är ett RMU-ställverk med banbrytande lastfrånskiljare.
-
Toyotas självkörande e-Palette kan fylla många funktioner
e-Palette är batteridriven och anpassad för det som kallas Autono-MaaS.
-
XMReality lanserar flera nya produktfunktioner
Läs mer om de olika funktionerna.
-
Atlas Copco introducerar G 2-7 ideala för mindre verkstäder och tillverkande företag
Kompressorerna i serien G 2-7 har en rad fördelar.